Pre novo registrovaných zákazníkov zľava 2% z 1 nákupu. Na ďalšie nákupy sa uplatňuje vernostný program.
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-PI 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
29.11.2022
Už čoskoro
Už čoskoro zahájime predaj nových horákov od Lincoln Electric PROMIG  Zvárací horák PROMIG Pistole LICGUN PROMIG zaisťujú bezpečné a opakovateľné ... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako kúpiť dobrú zváračku? Na aké parametre a vlastnosti by ste si mali dať pozor?
20.02.2023

Ako kúpiť dobrú zváračku? Na aké parametre a vlastnosti by ste si mali dať pozor?

Na aké parametre a funkcie si dať pozor pri kúpe zváračky?

Nákup zváracieho stroja je vždy spojený s potrebou vybrať si z tisícok ponúk a čo je dôležitejšie, analyzovať vlastné potreby a možnosti. Na čo je teda táto zváračka vlastne potrebná, čo bude zvárať, kde bude fungovať? Či už doma, v malej dielni alebo vo firme? Ako sa bude používať? Ako efektívne by to malo byť? Aké parametre by mala mať zváračka?

 Čo potrebujete vedieť pred kúpou zváračky?

Pre správny výber je potrebné prečítať si technické údaje zváračiek, prečítať si informačné tabuľky, vedieť čo znamená „maximálny prúd“ a správne rozpoznať funkcie, ktoré daná zváračka ponúka. Čo je skutočne dôležité? Ako chápať a interpretovať tieto hodnoty. Parametre zvárania sú veľmi široký pojem, ktorý má významný vplyv na proces zvárania, ich poznanie je nevyhnutné pre efektívne využitie zváračky a využitie jej plného potenciálu. 

Najdôležitejšie parametre zváracích zariadení sú vždy spoločné pre každé zváracie zariadenie a súvisia so zdrojom prúdu. Každé z týchto zariadení je napájané elektrickým prúdom a s ním napätím definovaným voltami [V] a prúdom definovaným ampérmi [A]. 

                                     

                                                             MIG/MAG zváračky

 

Bez akých funkcií sa nezaobíde žiadny zvárač?

Volty sú hlavným parametrom pre nastavenie zváračiek MIG/MAG . Úpravou tohto parametra ovplyvňujeme charakter zváracieho oblúka, jeho penetračnú silu do zváraného materiálu a všeobecnejšie dĺžku zváracieho oblúka. Samozrejme, čím hrubšie materiály budú zvárané, tým väčší rozsah nastavenia tohto parametra [V] bude potrebný. Typicky zariadenia napájané 230 V, teda pripojené do bežnej zásuvky, majú rozsah od 14 [V] do 28 [V].

Ďalším parametrom, alebo skôr funkciou zvárania, je Pulse a Dual Pulse. Zariadenia s touto funkciou majú oveľa širšie uplatnenie, už len kvôli zlepšeniu vlastností materiálu dodávaného do zvarového kúpeľa. vyššie funkcie ovplyvňujú prierez zvaru, kvalitu líca, menej rozstrekov a v prípade Dual Pulse navyše získame charakteristickú „rybia alebo dračia šupina“. 

Na druhej strane funkcia 2T / 4T (dvojtakt / štvortakt) sa štandardne používa pre zariadenia MIG / MAG , zváračky TIG ako aj plazmy. Toto je jeden zo spôsobov spustenia a zastavenia zvárania, táto funkcia sa spúšťa a ovláda z polohy horáka (zváracej pištole). V tzv.  dvojtakt (2T) vykonáme dva pohyby spúšte od začiatku do konca zvárania - zvyčajne sa táto funkcia používa na zhotovenie krátkych zvarov. V štvortakte (4T) robíme štyri pohyby; výhodou tejto funkcie je väčšia ergonómia zvárania spočívajúca v tom, že medzi prvým stlačením (1 takt) a uvoľnením (2 takty) spúšte zváracieho horáka nedržíme stlačené tlačidlo spúšte. To má za následok menšiu únavu počas procesu zvárania, čo výrazne zvyšuje efektivitu a kvalitu vytvárania dlhších zvarov.

SPOT je definícia funkcie určená pre tzv.  štepenie, zváranie tenkých materiálov, napr. V tejto funkcii pred zváraním aj po ňom dochádza k odtoku plynu, ktorý chráni zvar proti prenikaniu kyslíka do jeho vnútra. Na druhej strane, po zhasnutí zváracieho oblúka má plyn chladiacu funkciu. Parametre slúžiace na správne nastavenie tejto funkcie sú čas zvárania [s], teda čas, za ktorý zariadenie vykoná zvar.

Indukčnosť, spájkovanie, čo ešte?

Ďalším dôležitým parametrom je regulácia indukčnosti (označená na paneli prístroja znakom označujúcim cievku s možnosťou nastavenia). "tvrdosť" zváracieho oblúka, ktorá umožňuje hlboký prienik - zníženie indukčnosti - do materiálu, na úkor zvýšeného rozstreku. Na druhej strane mäkší oblúk vytvára tzv. rozliaty (plochý) zvar, vyznačujúci sa menšou penetráciou v dôsledku zvýšenej indukčnosti. Zvyčajne majú zvárači v továrni tento parameter nastavený na strednú hodnotu. Nastavenie indukčnosti je dobrá kombinácia s funkciou spájkovania.

Synergické funkcie,  t.j.  čiastočná automatizácia nastavení zváracieho stroja ako: FLUX, SS (CrNi), CS (Fe), AlMg/AlSi, CuSi nie sú nič iné ako skratky názvov zváraných materiálov, najčastejšie špecifikujúce prísady zliatin alebo tzv. všeobecné zloženie danej materiálovej zliatiny. 

Výnimočná funkcia je FLUX, ktorá sa vzťahuje na zváranie pomocou samotieniaceho drôtu (poznámka: nezamieňať s drôtom s tavivom, napr. rutilovým, základným alebo kovovým). Pri zváraní s touto funkciou pomocou zváracieho poloautomatu (MIG/MAG) nie je potrebné privádzať ochranný plyn z externého zdroja, pretože plyn vzniká pri procese tavenia prášku obsiahnutého v jadre drôtu. Tento spôsob môžeme prirovnať k zváraniu obalenou elektródou, len v tomto prípade jadro spojiva obsahuje látky, ktoré chránia zvar pred faktormi, ktoré negatívne ovplyvňujú jeho kvalitu.

AUTO systém odkazujúci na hlavnú funkciu multifunkčného zváracieho stroja. Ide o plne synergické nastavenie, kde jedinými parametrami, ktoré sa nastavujú, sú hrúbka zváraného materiálu, jeho typ, priemer drôtu alebo typ ochranného plynu. Po zadaní vyššie uvedeného parametrov, zváracie zariadenie automaticky vyberie zostávajúce parametre a umožní vám rýchle spustenie zvárania. Túto funkciu využívajú ako začínajúci zvárači, tak aj ľudia, ktorí chcú zvýšiť efektivitu zváracích procesov. Samozrejme, aj v tejto funkcii majú zváračky ďalšiu možnosť špecifikovať zvárací prúd. 

TIG zváranie – o čo ide?

TIG zváračka  je zváracie zariadenie s možnosťou zvárania jednosmerným (jednosmerným/rovnomerným prúdom) alebo striedavým prúdom (striedavým prúdom). Táto metóda má schopnosť zvárať mnohé materiály, ako napr. čierna oceľ, liatina, nehrdzavejúca oceľ (kyselinovzdorná, žiaruvzdorná), titán, hliníkové zliatiny alebo aj mosadz. Tieto zariadenia sú umiestnené čo najpresnejšie, vzhľadom na charakter ich zváracieho oblúka, ako aj možnosť upresnenia zváracieho procesu. 

TIG DC má menší počet parametrov na nastavenie, zatiaľ čo TIG AC má oveľa viac možností nastavenia parametrov. Základom je samozrejme zvárací prúd, regulovaný ako intenzita [A]. Jeho nastavenie ukazuje silu a šírku prúdu elektrického oblúka, ktoré parametre ovplyvňujú teplotu, ktorá vzniká a vďaka tomu je možné zvárať stále hrubšie materiály. Treba však pripomenúť, že prehrievanie materiálu nie je vhodné, preto je dôležité zvoliť optimálne nastavenia.

Krokové nastavenie v zariadeniach TIG je riešenie, ktoré umožňuje optimálne polohovanie zváračky. Začína sa tzv. pred výstupom plynu (úprava v sekundách [s]), čím sa okolo zváraného miesta vytvorí počiatočná vhodná ochranná atmosféra, ktorá sa potom automaticky udržiava v ďalších častiach zváracieho procesu. Účelom tohto riešenia je spevnenie zvaru, čo je možné v dôsledku nedostatku kyslíka spôsobeného pred prúdením plynu zo zváracieho horáka. Treba pamätať na to, že prebytok kyslíka spôsobuje pórovitosť zvaru, a tým jeho zoslabnutie. Potom nastavíme rozbehový prúd [A], ktorý by mal byť v nižších hodnotách, aby sme sa vyhli tzv. tepelný šok elektródy (volfrám) ako aj pre zváraný materiál. Veľký, náhly skok v teplote znamená veľa energie, ktorý sa rýchlo šíri a zároveň negatívne ovplyvňuje proces zvárania. Dá sa to prirovnať k udieraniu kladivom do plechu, kde okrem náhleho hluku dochádza aj k vibráciám materiálu, ktoré vznikajú odovzdávaním energie uloženej na hlave kladiva a jej prenášaním na plech. Preto sa v procese zvárania snažíme o tzv. mäkký štart nastavením štartovacieho prúdu [A] počas zvyšovania prúdu [s] až na horný prúd.  Impulzný cyklus [%] je zase percentuálny podiel horného prúdu k spodnému prúdu z hľadiska trvania najvyššieho a najnižšieho prúdu . .

 

Frekvencia impulzov [Hz] je zase frekvencia, s ktorou sa slučkuje nárast a pokles prúdu, t.j. keď je prúd v horných hodnotách, zváraný materiál sa roztaví a prídavný kov sa zavedie do zvarového kúpeľa. Pri poklese hodnoty prúdu sa ochladí, ale nezhasne zvarový kúpeľ, čím je zabezpečená kontinuita, no zároveň sa znižuje prívod tepla do materiálu. Táto nižšia hodnota je definovaná základným prúdom [A]. Na druhej strane pokles prúdu [s] znamená minimalizáciu negatívnych účinkov náhleho zníženia intenzity prúdu, ako aj následku teploty, spôsobeného znížením energie. Klesanie z hlavného prúdu do prúdu vyhasínania krátera [A] by sa malo plynulo znížiť. Príliš rýchly, náhly pokles energie vo zvarovom kúpeli spôsobí príliš rýchle vytvrdnutie zvaru, čím sa vytvorí tzv. kráter, ktoré považujeme za nepravidelnosť zvaru. Pomalým hasením materiálu pomocou padajúceho prúdu prakticky minimalizujeme riziko tejto chyby. Po výstupe plynu [s] nasleduje ochladenie zvaru a elektródy (volfrámu) s použitím ochranného plynu. Vďaka tomu nedôjde k oxidácii elektródy ani zvaru, čo výrazne ovplyvňuje pevnosť zvaru a v prípade elektródy aj jeho životnosť. 

Okrem toho pri TIG pre funkciu AC rozlišujeme tzv. Cyklus striedavého prúdu [%] a frekvencia striedavého prúdu [Hz], ktoré boli opísané vyššie pri jednosmernom prúde. Okrem toho je veľmi dôležité venovať pozornosť tomu, že zmena striedavého prúdu má funkciu roztavenia zváraného materiálu a vytlačenia oxidov hliníka. Oxidy hliníka majú veľmi vysokú teplotu topenia, preto sa nesnažíme túto teplotu zvyšovať natoľko, aby sme sa ich zbavili, pretože zváraný materiál by sa nemal prehrievať, až keď má hliník dostatočne vysokú teplotu na to, aby začal vrieť, kapilárne sily si zatlačte oxidy na okraje zvaru. Vďaka tomu sa im vyhneme vo vnútri zvaru a zlepšíme tak kvalitu a pevnosť zvaru. 

Čo ešte stojí za to pamätať pri kúpe zváracej techniky?

Ďalším dôležitým parametrom, často prehliadaným pri výbere zváračky, je hrúbka zváracích a napájacích káblov. Čím sú hrubšie, napríklad 2,5 mm2 tým lepšie a bezpečnejšie je prívod energie do zváracieho stroja.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Pricemania.sk – Porovnanie cien                   

 

Platobné metódy

 

  •    
  •  
  •      
Doprava

 
Kontakty
Logo
Heureus
Po-PI 8:00-16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk