Nepremeškajte zľavy na Vybrané produkty
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-PI 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 300 € bez DPH a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
07.05.2023
Pri nákupe nad 300€ bez DPH doprava ZDARMA
Pri nákupe nad 300€ bez DPH doprava ZDARMA čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
28.05.2023
Zváranie hliníka Mig/Mag alebo Tigom
Zváranie hliníka pomocou MIG MAG alebo TIG AC DC? čítať celé
20.05.2023
Typy TIG elektród - farby elektród, ako si vybrať tú správnu.
TIG elektródy - farby elektród, ako si vybrať tú správnu. čítať celé
17.05.2023
Pulzné zváranie metódami MIG MAG a TIG
Pulzné zváranie metódami MIG MAG a TIG čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pulzné zváranie metódami MIG MAG a TIG
17.05.2023

Pulzné zváranie metódami MIG MAG a TIG

Pulzné  zváranie využíva striedanie nízkej a vysokej intenzity prúdu. To umožňuje napr redukcia rozstreku. Výhodou tohto riešenia je aj jednoduchosť získania zvaru správneho tvaru. Ako vyzerá pulzné zváranie pri metódach MIG MAG a TIG?

Pulzné zváranie - definícia

Pulzné zváranie je metóda zvárania, ktorá vytvára odolnejší a pevnejší zvar. Zváračky vybavené touto funkciou sú považované za mimoriadne praktické, v našej ponuke ich jednoducho nájdete. Pri pulznom zváraní vznikajú dva druhy prúdu. Prvý, nazývaný základný, slúži na podopretie zváracieho oblúka, ako aj na natavenie drôtu a hrán spájaných materiálov. Druhý impulzný prúd je zodpovedný za prenos roztaveného kovu do zvarového kúpeľa bez rozstreku alebo skratov.

Pri pulznom zváraní dochádza k prechodným zásahom vyššieho prúdu, čo vedie k oddeľovaniu kvapiek kovu a ich prenosu do zvaru. Prúdová charakteristika stúpa a klesá pri pevne nastavenej frekvencii.

Pulzné zváranie MIG MAG

Moderné zváracie poloautomaty MIG MAG sú vybavené pulznou možnosťou, ktorá umožňuje pulzné zváranie. Pri použití tejto metódy je primárny prúd nepretržite žeravého oblúka superponovaný na krátke impulzy druhého prúdu. To urýchľuje tavenie hrotu elektródového drôtu, tvorbu a oddeľovanie kovových kvapiek. Použitie impulzu pri zváraní MIG MAG umožňuje získať prúd striekania s intenzitou prúdu nižšou ako je kritická intenzita prúdu. Zváračky MIG MAG s pulznou funkciou umožňujú nastavenie parametrov tak, že pri pevnej rýchlosti podávania drôtu možno inými nastaveniami meniť napríklad hĺbku prieniku.

TIG pulzné zváranie

Zváranie pulzným prúdom je možné použiť aj pri metóde TIG. To vám umožní obmedziť zónu prehriatia materiálu, ako aj dosiahnuť dobrú penetráciu. Pulzné zváranie metódou TIG sa používa najmä pri spájaní tenkých prvkov z nehrdzavejúcej a kyselinovzdornej ocele, o niečo menej často z uhlíkovej ocele. Použitý pulzný prúd striedavo dosahuje nízku a špičkovú úroveň. Pri prepnutí na špičkový prúd sa zvarový kúpeľ ohrieva, roztaví a ochladí. Tuhnutie počas impulzov je možné, pretože teplo vo zvare sa rozptýli počas poklesu prúdu na nízku úroveň. Pri použití pulzného zvárania v prípade metódy TIG môžete intenzitu prúdu ovládať pomocou nožného pedálu.

Aké sú výhody pulzného zvárania?

Použitie pulznej voľby umožňuje lepší zvar ako v prípade práce s bežným poloautomatickým zváracím strojom bez ohľadu na polohu zvárania. Tepelná energia sa privádza do zvaru v impulzoch a medzi po sebe nasledujúcimi impulzmi sa ochladzuje. Týmto spôsobom je jednoduchšie získať správny tvar a geometrické rozmery zvaru a tiež sa vyhnúť potrebe odstraňovať rozstrek zo zvárania.

Spočiatku sa pulzné zváranie využívalo predovšetkým na spájanie nehrdzavejúcich ocelí a hliníka, teda materiálov s nie veľmi dobrou zvariteľnosťou. Časom sa zistilo, že pulzný prúd možno použiť aj na zváranie medi a niklu. Použitie pulzného prúdu umožňuje získať zvar s jemnou kryštalickou štruktúrou a odolnosťou proti praskaniu za tepla. To platí aj pre spájanie materiálov s vysokou tepelnou vodivosťou. Dôležité je, že pulzná možnosť tiež umožňuje znížiť spotrebu elektrickej energie. Okrem toho si zvárač zachováva väčšiu kontrolu nad celým procesom zvárania.

 

 

Dvojité pulzné zváranie

Technologicky vyspelé mig/mag zváračky majú nielen štandardnú pulznú funkciu, ale aj funkciu dvojitého pulzu. Ako to funguje? Počas trvania aktuálnej pulzácie dochádza k chvíľkovému nárastu sily, po ktorom nasleduje návrat do počiatočného stavu. Dvojité pulzné zváranie vám dáva možnosť nastaviť pulzáciu prúdu použitého na spájanie materiálu, ako aj rýchlosť podávania drôtu. To vám umožní zlepšiť vzhľad a profil zvaru.

Dvojitá pulzácia sa ukazuje ako užitočná najmä pri zváraní hliníka a jeho zliatin. Ľahko totiž získate zvar, ktorého kvalita je oveľa lepšia v porovnaní so štandardným zváraním MIG/MAG. V tomto smere pripomína spoj získaný vďaka metóde TIG, navyše pôsobí rovnako esteticky.

Naozaj sa oplatí investovať do zváračky s funkciou pulzného zvárania? Ak vám záleží na tom, aby ste získali pevný, pekný a správne tvarovaný zvar, kúpu tohto typu zariadenia neoľutujete.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                               

 

Platobné metódy

 

  •    
  •  
  •      
Doprava

 

 

 
Kontakty
Logo
Heureus
Po-PI 8:00-16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk