- Štítky blogu
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Typy TIG elektród - farby elektród, ako si vybrať tú správnu.
TIG elektródy - typy, farby - ako si vybrať tú správnu?
Ak chcete zvárať metódou TIG, musíte si najprv vybrať správnu elektródu. To je veľmi dôležité, pretože od toho do značnej miery závisí kvalita zvaru. Elektróda je súčasťou zváracej pištole a je vyrobená z volfrámu, ktorý je možné doplniť rôznymi prísadami. Ako ho vybrať, aby zváranie TIG prebiehalo hladko?
Aké sú typy elektród pre Tiga?
Existuje niekoľko typov elektród TIG, berúc do úvahy, z čoho presne sú vyrobené:
- volfrámové elektródy - vyrobené z čistého volfrámu, neobsahujú žiadne prísady;
- lantánové elektródy - majú prídavok lantánu;
- tóriové elektródy - majú prídavok oxidov tória;
- zirkónové elektródy - majú prídavok zirkónu;
- cérové elektródy - majú prídavok céru.
Aké sú farby elektród a na čo slúžia?
Každá zo spomínaných elektród je označená inou farbou. Všetko pre to, aby bolo ľahké nájsť toho pravého. Nižšie popíšeme najčastejšie vyberané elektródy s uvedením, na čo sa dajú použiť:
Zelená elektróda (WP) - jej zloženie je 99,5% volfrámu, zvyšok sú nečistoty. Poskytuje veľmi dobrú stabilitu oblúka pri zváraní striedavým prúdom AC (nepoužíva sa na zváranie jednosmerným prúdom DC kvôli vysokému stupňu opotrebovania). Táto elektróda sa používa predovšetkým na zváranie horčíka, hliníka a ich zliatin.
Zlatá elektróda (WL15) - lantánová elektróda, jej zloženie obsahuje 98,5% volfrámu a 1,5% oxidu lantanitého. Je univerzálny a použiteľný na mnohé práce, zaručuje ľahké zapálenie a dobrú stabilitu oblúka. Zlatá elektróda je vhodná na zváranie AC a DC. Pretože dobre drží zahrotený koniec, odporúča sa na zváranie nehrdzavejúcej ocele jednosmerným prúdom, ako aj na prácu s materiálmi ako sú: meď, titán, vysoko a nízko legovaná oceľ, zliatiny horčíka.
Modrá elektróda (WL20) - jej zloženie je 98% volfrámu a 2% oxidu lantánu. Je univerzálny a možno ho použiť nielen pri zváraní AC a DC, ale aj pri zváraní plazmou. Modrá elektróda sa používa na prácu s vysokolegovanou a nelegovanou oceľou, titánom, meďou, hliníkom a zliatinami horčíka.
Fialová elektróda (WX3) - lantánová elektróda, oxid lantánu je 1,75%, oxid céru je 0,095% a volfrám je 98,15%. Poskytuje veľmi dobré zapálenie oblúka a svojimi vlastnosťami pripomína tóriovú elektródu. Je to dobrá voľba pre nízke až stredné prúdy a automatizované zváranie. Fialová elektróda sa používa hlavne pri spájaní ocele (vrátane nehrdzavejúcej ocele), mosadze a medi.
Červená elektróda (WT20) - thoiovaná elektróda, jej zloženie je 98% volfrámu a 2% oxidu tória. To, čo ho odlišuje, je odolnosť, dobré zapálenie oblúka a jeho stabilita a navyše malé volfrámové inklúzie vo zvare. Červenú elektródu možno použiť pri zváraní nehrdzavejúcej ocele, titánu, niklu a medi záporným jednosmerným prúdom. Tóriové elektródy môžu mať negatívny vplyv na zdravie (najmä pri ostrení, kedy sa oxid tóriitý spolu s prachom dostáva do pľúc), preto sa čoraz častejšie nahrádzajú elektródami lantánovými alebo cérovými.
Biela elektróda (WZ08) - volfrám tvorí 99,1% zloženia a 0,15-0,40% je zirkónium. Tento typ elektródy sa odporúča na zváranie striedavým prúdom, hlavne zliatin hliníka a horčíka. Odoláva znečisteniu, zachováva si guľovitý tvar hrotu a zachováva stabilitu oblúka.
Sivá elektróda (WC20) - cérová elektróda zložená z 98% volfrámu a 2% céru. Je univerzálny a vhodný na rôzne práce. Vlastnosťami pripomína červenú elektródu, používa sa pri zváraní striedavým aj jednosmerným prúdom. Sivá elektróda je odolná, poskytuje stabilný oblúk a vďaka ľahkému zapaľovaniu s nízkym rozbehovým prúdom je vhodná na zváranie malých a jemných dielov, tenkých plechov a orbitálne zváranie rúr. Používa sa na prácu s rôznymi materiálmi: vysokolegovaná a nelegovaná oceľ, titán, meď, nikel, horčík a jeho zliatiny a hliník (v druhom prípade ako náhrada zelenej elektródy).
TIG zváracie elektródy - Spartus
Záleží na priemere TIG elektródy?
Výber TIG elektródy závisí nielen od jej zloženia, ale aj od jej priemeru. V tomto ohľade musí byť vybraný v súlade s prúdom, ktorý máme v úmysle zvárať. Napriek tomu záleží aj na niekoľkých ďalších faktoroch, vrátane hrúbky zváraného materiálu, vzdialenosti, v ktorej sa horák drží, a dokonca aj našich zručností. Tu je tip, ako zvoliť správny priemer TIG elektródy:
- 1 mm - jednosmerný prúd: 5-80 A, striedavý prúd: 10-80 A, prietok plynu: 5-6 l/min;
- 1,6 mm - jednosmerný prúd: 60-140 A, striedavý prúd: 15-90 A, prietok plynu: 6-7 l/min;
- 2,4 mm - jednosmerný prúd: 130-220 A, striedavý prúd: 20-140 A, prietok plynu: 7-8 l/min;
- 3,2 mm - jednosmerný prúd: 220-340 A, striedavý prúd: 30-200 A, prietok plynu: 8-10 l/min;
- 4 mm - jednosmerný prúd: 330-350 A, striedavý prúd: 40-350 A, prietok plynu: 10-12 l/min.
Metóda TIG je považovaná za univerzálnu, pretože dáva možnosť spájania rôznych materiálov a používa sa v mnohých priemyselných odvetviach, vrátane letecký, automobilový a potravinársky priemysel. Jeho hlavnými výhodami sú odolný a estetický zvar, žiadne rozstrekovanie a schopnosť udržať kontrolu nad procesom zvárania. E-shop HEUREUS.sk ponúka ako pevné a ľahko ovládateľné TIG zváračky , tak aj potrebné príslušenstvo vrátane elektród a prídavného materiálu